Meny
Ikon utropstecken

Det är för närvarande störningar på vissa av kommunens e-tjänster. Felsökning pågår.

Fjällaplan - bokningsbar för föreningarnas verksamhet under 2023

Fjälla bollplan har de senaste åren underhållits som en spontanaktivitetsyta och inte använts för föreningsverksamhet i någon större utsträckning. Nu har behovet av ytterligare en bokningsbar fotbollsplan ökat.

Under 2023 kommer Kronbergsvallens konstgräs att bytas ut. I sommar kommer det även att genomföras större konserter på Gullmarsvallen, vilket kan innebära att spelytan därefter behöver luftas och kan vara i behov av mindre åtgärder.

Behovet av ytterligare en bokningsbar fotbollsplan är därför under 2023 stort och Fjälla bollplan kommer att nyttjas för föreningsverksamhet. Det innebär att föreningar, skolor och liknande kan boka in sin verksamhet via fritids bokningssystem, Lysekils kommun - Välkommen till vår bokning. Länk till annan webbplats.

Viktigt att beakta är att planen fortsatt är öppen som en spontanaktivitetsyta och öppen för allmänheten, vid tider då det inte bedrivs ordinarie verksamhet där.