Meny
Ikon utropstecken

Det är för närvarande störningar på vissa av kommunens e-tjänster. Felsökning pågår.

Höstens kostnadsfria anhörigträffar erbjuder stöd och samhörighet

Anhörigträffar hösten 2023

Det finns cirka 1,5 miljoner människor i Sverige som påverkas negativt av en närstående persons beroende.

Den 1 november startar höstens kostnadsfria anhörigträffar för de som påverkas av en närstående persons beroende. Träffarna erbjuder en möjlighet att träffa andra i liknande situation och samtala om viktiga ämnen.

Under fyra onsdagar i rad har du som lever i närheten av någon som har ett alkohol-, drog- eller spelberoende möjlighet att träffar andra i liknande situation. Under träffarna bjuder vi på kaffe och smörgås.

Det här kommer vi prata om:

  • Beroende: Hur påverkas hjärnan och vad händer med människan?
  • Skam och skuld: Vart tar sorgen vägen och hur påverkas familjen?
  • Medborende: Vad är förnekelse och medberoende?
  • Familjerollen: Hur kan jag gå vidare mot en bättre livssituation?

Tid, plats och anmälan

Träffarna är kl 18-20 fyra onsdagar i rad:

  • 1 november
  • 8 november
  • 15 november
  • 22 november

Adress: Kungsgatan 17 i centrala Lysekil.

Sista anmälningsdagen är 25 oktober. Du anmäler dig genom att mejla vår anhörigsamordnare frida.lilliehorn@lysekil.se eller ringa henne på 0523-61 34 56.

Anhörigsamordnare har ordet

Frida Lilliehorn arbetar som anhörigsamordnare i Lysekils kommun och hon berättar att den vanligaste frågan hon får från anhöriga till personer med beroende är hur man ska förhålla sig till personen som har ett beronde och var gränsen till tvångsvård går.

- Mitt viktigaste budskap är att få anhöriga att inse att de inte är ensamma. Kom till våra träffar och lyssna, prata och få insikter som kan stödja er i att hantera en förändrad livssituation. Möjligheten att dela erfarenheter och känslor kan vara en värdefull resurs för dem som påverkas av någon med ett beroende, säger Frida Lilliehorn, anhörigsamordnare.