Meny
Ikon utropstecken

Det är för närvarande störningar på vissa av kommunens e-tjänster. Felsökning pågår.

Landshövdingen besökte Lysekil

Den 17 oktober besökte landshövding Sten Tolgfors Lysekils kommun för att prata om framtidens utmaningar.

- Jag besöker nu alla kommuner i Västra Götalands län för att få en bild av viktiga lokala frågor och resonera med kommunledningarna, säger Sten Tolgfors.

På agendan stod framför allt gemensamma beröringspunkter mellan Lysekil och Länsstyrelsen i Västra Götaland. Vad har Lysekil för utmaningar? Och vad kan Länsstyrelsen göra för att hjälpa till, inom ramen för sitt uppdrag?

- Det var ett givande möte, säger kommunstyrelsens ordförande Jan-Olof Johansson, där vi bland annat diskuterade elförsörjning och infrastruktur samt länets möjligheter kopplat till grön omställning. Det är ett område där vi ser att Lysekil har goda förutsättningar att bidra till en positiv utveckling.

Från vänster Sven Swedberg, chef för naturavdelningen från Länsstyrelsen, Melsik Harytjunjan, utredare Länsstyrelsen, Karolina Samuelsson, kommundirektör, Jan-Olof Johansson, kommunstyrelsens ordförande, Ulf Hanstål, kommunstyrelsens 2:e vice ordförande, Ronald Rombrant, kommunstyrelsens 1:e vice ordförande, Sten Tolgfors, landshövding, Torbjörn Sjögren, utvecklingschef Lysekils kommun.