Meny
Ikon utropstecken

Det är för närvarande störningar på vissa av kommunens e-tjänster. Felsökning pågår.

273 hummertinor uppfiskade under årets spökfiskeprojekt

Sedan 2020 har yrkesfiskare och professionella dykare i Lysekil plockat upp förlorade fiskeredskap ur havet i olika ”spökfiskeprojekt”.

- När vi summerar insatserna under 2023 så har Lysekils fiskare under året städat bort 273 hummertinor och 47 havskräfteburar, säger Anne Gunnäs, maritim verksamhetsutvecklare i kommunen som arbetat med projektet. 21 lyckliga humrar och ett antal glada torskar har släppts fria och 34 hummertinor har lämnats tillbaka till sina ägare. Stort tack till myndigheter och fiskare som gjort projekten och städinsatserna möjligt!

Sedan Lysekils kommun första spökfiskeprojekt 2020 har Lysekils yrkesfiskare fått upp så mycket som 1374 hummertinor och 267 havskräfteburar.

Finansieras av EU

Projekten finansieras av EU:s havs- och fiskerifond via Jordbruksverket samt av Länsstyrelsen i Västra Götaland via LOVA. Havs- och vattenmyndigheten medfinansierar genom 1:4 EHFVF-medel för draggning och upptag av förlorade fiskeredskap.

 

Foto: Emanuel Olsson och Henrik Wennerberg